A civilizációnk hamarosan összeomlik – ez azonban lehetőség is a Nyugat újjáépítésére

2024. szeptember 25. 22:13

Szerzőnk forgatókönyve talán képtelenség, és a legtöbbek számára bizonyosan nem is kívánatos. Kiindulópontja, helyzetértékelése azonban – ma már, huszonöt éves távlatból – sok tekintetben ijesztően pontosnak tűnik.

2024. szeptember 25. 22:13
null
Böszörményi-Nagy Gergely

A szerző a Brain Bar jövőfesztivál alapítója

A közelmúltban két marxista szerzőt (Janisz Varufakisz, Krishnan Nayar) is recenzáltam a Mandiner olvasóinak. Mentségemre szóljon, hogy világképi defektjük ellenére mindketten írnak figyelemre méltó dolgokat – vezeklésül pedig fogadják szeretettel egy jobb­oldali radikális töprengéseit.

Fotó: Brain Bar

Guillaume Faye polgári, bonapartista családba született Franciaországban 1949-ben. Az 1970-es években újságíróként, politikai teoretikusként, az Új Jobboldal vezető személyiségeként vált ismertté, ám az idő előrehaladtával társait megalkuvónak találta. Faye szerint a nyugat-európai jobboldal fokozatosan magáévá tette a baloldal toposzait, civilizációs értelemben öngyűlölővé (saját fogalmával etnomazochistává) vált, a bevándorlással szemben „rádiócsendet” kezdett tanúsítani, miközben „iszlamofil” lett, és „garázda, gyűlölködő anticionizmust, Izrael-ellenességet” erőltetett magára. Szerzőnk így a kilencvenes évektől már magányos, bal- és jobboldalról egyaránt élesen kritizált szellemi felforgatóként beszélt és írt. Ekkor született meghatározó munkája, az 1998-as Archeofuturism.

Mit állított a jövőről ez a különc, utópista és szélsőségekbe hajló, mindamellett izgalmas és elgondolkodtató szerző? Az archeofuturizmus alapgondolata, hogy a neoliberális globalista hegemónia a végéhez közeledik, ismét egy többpólusú világrend felé haladunk. Az egalitarizmus mint ideológia törésponthoz vezette a civilizációt, mert elszakította a politikát a valóságtól. Faye szerint a Nyugat kataklizmával néz szembe, és 2010-től katasztrófák sorozatát jövendölte a demográfiai hanyatlástól a – némiképp leegyszerűsítve – Észak és Dél közötti „etnovallási összecsapáson” át a pénzügyi és ökológiai összeomlásig. Mindez azonban szerinte lehetőséget is kínál a Nyugat újjáépítésére.

Az újjáépítés receptjeként Faye tekintélyelvű rezsimet javasol, amelyet olyan „született vezetők” irányítanak, akik egyszerre rendelkeznek a kellő karizmával és kulturális elkötelezettséggel ahhoz, hogy egyfajta „metapolitika” segítségével visszavezessék a közösségüket annak alapvető értékeihez. (Érdekesség, hogy a Nyugat reneszánszához Faye szerint Európa és Oroszország egyesülésére is szükség lesz.) 

„Amikor a modernitás összeomlik, az archaikus értékek – a hierarchia, a rend, a harci képesség, a történelem ciklikus szemlélete – a túlélők számára alapvetővé válnak.” A program neve ezért archaeofuturizmus – az archai­kus kulturális értékekhez, társadalmi struktúrákhoz és politikához való visszatérés, kombinálva a tudománnyal és a technológiával. (Az archaikus kifejezést szerzőnk annak ógörög formájában értelmezi, vagyis alapként, kezdetként, s nem a múlthoz való vak ragaszkodásként hivatkozik rá.) Faye fontos gondolata, hogy a jobboldalon belül meg kell haladni a hagyományok helyreállítását, illetve a technikai újítások ösztönzését szorgalmazó csoportok közötti ellentéteket, olyan szintézist hozva létre, amely felerősíti mindkettő erősségeit és visszafogja a túlzásokat. A 2019-ben elhunyt szerző szerint az emberiség csak úgy alkalmazkodhat az összeomlás utáni világ realitásaihoz, ha a high-tech nem lesz hozzáférhető mindenkinek, s pláne nem lesz használható mindenre. Víziójában az emberek többségének elegendő a low-tech, az egyszerű életet biztosító alapvető technológia is.

Szerzőnk forgatókönyve talán képtelenség, és a legtöbbek számára bizonyosan nem is kívánatos. Kiindulópontja, helyzetértékelése azonban – ma már, huszonöt éves távlatból – sok tekintetben ijesztően pontosnak tűnik.

Guillaume Faye: Archeofuturism – European Visions of the Post-Catastrophic Age. Arktos, 2010 (reprint)

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2024. szeptember 30. 07:06
Ez a bankárelit víziója.
stormy
2024. szeptember 30. 00:57
nincs meg az erő senkiben már. 1970-ben a fehérek aránya 90% felett volt az usában, ma alig 50% de a nagyvárosokban már 50% alatti. nyc california 30%. ttps://s26551.pcdn.co/wp-content/uploads/2014/10/Ethnicity-chart.jpg látszik mi kell egy fejlett (fehér) társadalom működéséhez. 100 feletti iq és európai munka és társadalmi morál. ez a szinesekben nincs meg. ezért sem tudtak a bronz/ kőkorszakból kilépni a saját erejükből még a második világháború idején sem. és ezekkel árasztják el a fehérek világát, teszik be őket érdemtelenül kvóta alapján egyetemekre, majd onnan vezető poziciókba. ezért potyog le a boeing és ezért megy szarrá a világunk. kiben van meg az erő hogy azt mondja elég és mindekit aki nem fehér kitelepít európából és az usából? senkiben? hittler még 6millió zsidóval se tudott mit kezdeni.. pedig akkor még más idők jártak. na ezért van ennek a világnak 15-30 éve max a nagy összeomlás előtt. és onnan már nem lesz felállás.
Kybon
2024. szeptember 30. 00:14
"Szerzőnk forgatókönyve talán képtelenség" Hát ja, túl optimista. Ugyanis a környezeti összeomlással a klíma kiszámíthatatlan lesz. A forróságot néha keresztülveri egy irtózatos szeles vihar, és ezzel nem lehet mezőgazdálkodni. Az éhínség meg nagy úr (amíg még mozog valami ember a közelben...). Párszáz évnek el kell telnie, míg helyreáll valamiféle nyugalom, de akkor már kevés ember lesz (ha marad), és azok vagy fognak tudni a technológiáról, vagy nem. Nagy megújulásra azért sem lehet számítani, mert a könnyen elérhető nyesanyagforrások épp mostanában merülnek ki. Vagyis nem fognak foszfor vagy rézbányába botlani. Mégha a kezükben is van a szakkönyv. Vaskori szinten elbohóckodhatnak, talán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!